سمیه رزبان هستم، علاقه مند به دنیای آموزش و تکنولوژی.

دانشجوی دکتری رشته تکنولوژی آموزشی ام و مهم ترین دغدغه ام این است که طراح آموزشی خوبی باشم و به دیگران کمک کنم تا بهتر آموزش دهند.

 

فرزند اول یک خانواده ۵ نفره ام، از کودکی علاقه به دنیای دیجیتال و مطالعه داشتم. از ۶-۷ سالگی بارها کامپیوتر پدرم را خراب کردم و بازی مورد علاقه ام “اداره بازی” بود، در این بازیِ مَن در آوردی با همسن و سال هایم نشریه آموزشی طراحی می کردیم!

از عکس های کودکی ام، مدیونید اگر باور نکنید همین قدر آروم و خانوم بودم (:

از ۱۵ سالگی وبلاگ نویسی و ویرایش عکس و فیلم را جدی تر آغاز کردم. این فعالیت هایم معمولا جنبه سرگرمی داشتند تا اینکه سال ۹۱ وارد رشته تکنولوژی آموزشی دانشگاه خوارزمی شدم.

حالا احساس می کردم که می توانم بین علاقه ام به دنیای دیجیتال و از طرفی علاقه ام به علوم انسانی پلی ایجاد کنم. به رشته ام علاقه مند شدم و از همان اوایل کارشناسی بود که تصمیم گرفتم رشته ام را تا بالاترین مقطع ادامه دهم.

دانشگاه خوارزمی

دانشکده روانشناسی و علوم انسانی دانشگاه خوارزمی

ولی مشکلی که وجود داشت این بود که بخش زیادی از وقتم در دانشگاه صرف کلاس هایی می شد که بازده ای خاصی نداشتند و تعداد زیادی از اساتیدم تنها شغلشان تدریس بود و آن را هم به خوبی انجام نمی دادند! پس تصمیم جدی گرفتم که هر چه زودتر وارد فضاهای کاری واقعی شود تا چالش های واقعی آموزش را بهتر درک کنم.

البته دور از انصاف است که نگویم بین این اساتید، در هر مقطع یک استاد فوق العاده داشتم که همیشه دلم برای کلاس هایشان تنگ می شود.

این شد که از سال دوم دانشگاه وارد بازارکار شدم، اولین شغلم فعالیت بعنوان کارشناس تولید محتوای الکترونیکی و مدرس در یک شرکت خصوصی بود و از آن به بعد با تیم ها و شرکت های مختلفی همکاری داشتم. تشنه این بودم که بیشتر یاد بگیرم و دایره ارتباطیم را گسترده تر کنم.

بعد از اتمام مقطع کارشناسی بود که متاهل شدم. در سالهای آشنایی با همسرم او دانشگاه تهران درس می خواند و معلم یکی از مناطق تهران بود و من هم که دانشجو بودم و شاغل در یکی از شرکت های خصوصی شرق تهران. آن دوره برای ما سخت گذشت و متوجه شدیم زندگی در تهران، با روحیه مان سازگار نیست. هر دو علاقه به طبیعت، کوهنوردی و محیطی آرام و خلوت داریم.

این شد که زندگی در شهری آرام را ترحیج دادیم و به گروه های کوهنوردی پیوستیم و وارد دنیای جدیدی شدیم.

از طبیعت گردی های ما، دره شیرز لرستان

 آزمون ارشدم دقیقا قبل از جشن عروسی مان بود، رتبه ام ۵ شد و دانشگاه اراک را انتخاب کردم…

مقطع ارشد برایم همراه دستاوردها و تجارب ارزشمندی بود. تیم تشکیل دادیم و شرکتی را ثبت کردیم و شروع کردیم به فعالیت کردن در زمینه تولید اپلیکیشن و چندرسانه ای های آموزشی. درباره موضوع پایان نامه ام در این مقاله نوشتم.

تکنولوژی آموزشی

جشن فارغ التحصیلی – دانشگاه اراک

در همان مقطع بود که با یکی از دوستان خوبم کارگاه های آموزشی برگزار می کردیم و تصمیم گرفتیم آموخته هایمان را در قالب کتاب منتشر کنیم تا بعنوان یک منبع آموزشی در اختیار علاقه مندان قرار بگیرد. سایتی طراحی کردم و توزیع کتاب را هم خودمان به عهده گرفتیم. در سایت ویدئوهای آموزشی و مقالات مرتبط را هم منتشر می کردم. خوشبختانه استقبال خوبی از کتاب شد و منبع بسیاری از کارگاه های آموزشی در شهرهای مختلف شد.

کتاب تولید محتوای الکترونیکی

کتاب ما که سال ۱۳۹۶ چاپ و توزیع شد.

بعد از اتمام این دوره، اینبار جدی تر برای آزمون دکترا تلاش کردم. البته قبل از این که به آزمون برسم سه بار از شرکت در آزمون دکتری پشیمان شدم  و دوباره ادامه دادم! نهایتا به این نتیجه رسیدم که وارد گود شوم تا حداقل در آینده خودم را بخاطر اجرا نکردن این هدف سرزنش نکنم و حسرتش را نخورم.

خداروشکر در مصاحبه خوب ظاهر شدم و رتبه اول مصاحبه دانشگاه دلخواهم یعنی دانشگاه تربیت مدرس را آوردم. دانشگاه دلخواهم هم آنطور که بنظر می رسید نیست! ولی یک استاد متعهد و بشدت فعال دارم که بسیار الهام بخش است و اگر نبود سال اول انصراف داده بودم.

فعالیت های اجرایی من در هفت سال، تیتروار عبارت اند از:

در دو سال اخیر در دانشگاه اراک و دانشگاه آزاد تدریس کردم.

در حال حاضر درگیر چند پروژه آموزشی و تولیدی هستم، وبینار و دوره های آموزشی برگزار می کنم و چندماهیست که تصمیم گرفتم تولید محتوا در وب سایت و پیج اینستاگرامم را جدی تر بگیرم و بازخورد بسیار انگیزه دهنده ای را از مخاطبان بی نظیرم گرفتم.

امیدوارم بتوانم نقش بسیار کوچکی در بهبود آموزش کشورم داشته باشم.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/4″][vc_separator color=”white”][vc_separator color=”white”][

اینستاگرام سمیه رزبان